Guru Olma Rehberi / Nasıl Başlamalıyım ?

Açıklama :

Bilişim ile ciddi bir şekilde ilgilenmek istiyorsanız ve şuan bu alan hakkında hiç bir bilgiye sahip değilseniz sizi kendi kararlarınızı kendinizin verebileceği seviyeye getirecek bir rehber hazırlamaya çalıştım. Umarım faydası olur.

İlk 3 adım en önemli adımlar. Şuanki aklımla sizin yerinizde olsaydım ne yapardım onu yazacağım.

1- Windows sisteminizin yanına linux işletim sistemi yükleyin. Ubuntu 16.04LTS iyi bir tercih olur. İlk başta alışmakta zorlanabilirsiniz fakat bu aşama düşündüğünüzden çok daha önemli. Günlük kullanımda artık hep linux kullanmaya çalışın. Bir sorununuz olursa araştırarak halletmeye çalışın. Onları hallederken bir sürü yeni şeyler öğreneceksiniz. Mesela “sudo apt-get bişeyler” komutunu çok göreceksiniz. sudo’nun ne olduğunu araştırın. Sonra apt-get ne iş yapıyor onu araştırın. Öğrendiklerinizi de sürekli deneyin. Yeni öğrendiğiniz komutları bir text file oluşturup orada “komut : açıklama” şeklinde tutarsanız işinize yarar. Tabi yalnızca işinize yarayabileceğini düşündüğünüz şeyleri tutun ve yalnızca anladıklarınızı tutun. Her şeyi yazmayın.
————-a) Windows’un yanına Ubuntu kurmak : KONUYA GİTMEK İÇİN TIKLAYIN

2- Bir programlama dilini olabildiğince iyi bir şekilde öğrenmenizi tavsiye ederim. Günümüzde üniversiteden mezun olan kişiler işi teorik olarak biliyorlar fakat kodlamada sıkıntı çekiyorlar. Bu da çok büyük bir zayıflık. Tavsiyem, bilgisayarın yapısının, işlemci-ram arasındaki iletişimin vs. nasıl olduğunu iyi bir şekilde kavrayabileceğiniz dil olan C yi olabildiğince iyi öğrenmeniz. “Hangi dil ile programlama öğrensem daha iyi olur” diye araştırmak yerine bir an önce bir şekilde C diline odaklanın diğer her şeyi kafanızdan silin. Bunun için şu kaynağı tavsiye edebilirim : Head First C (internetten bulabilirsiniz)

3- Bunların yanında bilgisayar sistemi nasıl çalışıyor öğrenmelisiniz. İşlemci-Ram arasındaki ilişkiyi çok iyi bilmelisiniz. Bilgisayara “Bu işlemleri nasıl yapıyor ya insan hayret ediyor” diye bakmak yerine “aslında her şey 0 ve 1. Bunu ne kadar güzel işlemişiz de bu şekle gelmiş” diye bakmalısınız. Her şeyin tamamen 0 ve 1 olduğunu tam anlamıyla anladığınız zaman büyük bir yol kat etmişsiniz demektir. Bunun için kaynak olarak günümüzdeki modern bilgisayarların da temel aldığı Von Nuemann mimarisini araştırarak öğrenmeye başlayabilirsiniz.http://www.ece.uvic.ca/~wlu/Teaching/Winter/lecture%20301.pdf Burada ufak bir kaynak var fakat siz kendiniz istediğiniz kaynaktan derinlere inebilirsiniz. Bir işlemcinin 2 sayıyı nasıl topladığını (teorik olarak değil) bildiğinizde amacınızı başarmışsınızdır demektir.

4- Yukarıdaki aşamalardan sonra belki farkında olmayacaksınız ama harika bir bilgi birikiminiz olacaktır. İşlerin nasıl olduğunu somut bir şekilde kavrayacaksınız. Yukarıdakilere öncelik verin ve bunların yanında farklı bakış açıları kazanabilmek için , kendinizi keşfedebilmeniz için yazılım güvenliği/kriptoloji/networking/oyun geliştirme/yapay zeka gibi farklı konularda kitaplar okuyun, videolar izleyin. Mesela kriptoloji genel olarak teoriktir/matematiktir. Programlama bilginizle onu gerçek hayata geçirirsiniz. Bunun hakkında bir şeyler öğrenebilmek için şu kitap iyidir : http://citeseer.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.99.2838&rep=rep1&type=pdf

Son olarak, “Guru Olma Rehberi” serisinin devamı gelecek 🙂

Furkan TOKAÇ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın